Free cookie consent management tool by TermsFeed

Krunoslav Mikulan: Zmaj ispod Staroga grada / Dragonul de sub Orașul Vechi

Traducere: Delia Ćupurdija / Ilustrații: Petra Brnardić

Scriitorul croat contemporan Krunoslav Mikulan (1967) s-a remarcat recent prin cărțile sale pentru tineri, în special prin tetralogia anticipată/anunțată despre gașca Dragonului din care au fost publicate până acum trei volume: Dragonul de sub Orașul vechi, Școala în pericol și  Noaptea soarelui negru. Tinerii cititori așteaptă cu nerăbdare volumul patru.

Mikulan – în cea mai bună tradiție a literaturii fantastice – creează lumi paralele, incredibil de imaginative, bazându-se pe mitologia slavă și pe topografia regiunii sale natale (Čakovec și Varaždin), în care gașca Dragonului, formată din Vatroslav, Morana, Sebastian și Nika, se angajează în lupta împotriva forțelor întunecate, adesea întruchipate chiar de profesorii lor. Numele lor – fapt care este dezvăluit pe parcursul lecturii – nu sunt deloc întâmplătoare, și nici numărul patru. Gașca neobișnuită întâmpină, de asemenea, dificultățile cotidiene ale tuturor adolescenților, dificultăți cu părinții, cu școala și cu colegii, dar toate acestea devin nesemnificative în momentul în care trebuie să se confrunte cu ființe atotputernice care sunt invizibile pentru muritorii de rând.

În acest număr al revistei Verso, am selectat pentru tinerii noștri cititori un fragment captivant din prima dintre cele patru cărți. Vă invităm să observați cu atenție și ilustrația realizată de Petra Brnardić.

Krunoslav Mikulan

Zmaj ispod Staroga grada

            U nedjelju se Vatroslav probudio sav uzbuđen. Danas je dan odluke, dan ekspedicije, Dan D kad će se njihove trupe, odnosno četvorka, iskrcati u Normandiji, odnosno spustiti u podzemlje. Pogledao je kroz prozor i iznenadio se kad je ugledao bijeli pokrivač. Sniježilo je! Pa to je divno! Vatroslav je obožavao snijeg i jedva je čekao da obuče jaknu i malo se povalja po dvorištu. Ali to je morao malo odgoditi. Odmah nakon doručka četvorka polazi u ekspediciju, a to se nije smjelo propustiti. Već jučer u ruksak je stavio sve što je planirao ponijeti (ili barem većinu jer je do subote već pomalo i zaboravio što je sve stavio na zamišljeni spisak u glavi) te je samo trebalo promaći izliku da se s ruksakom izvuče iz kuće.

            Srećom u posjet je stigla teta, očeva sestra, pa je nakon nekoliko kurtoaznih minuta koje je morao provesti u njezinu društvu uvrebao trenutak dok su svi bili u dnevnoj sobi i iskrao se s ruksakom van. Već je ranije s majkom dogovorio da će u nedjelju smjeti posjetiti Sebastijana, pa je i taj problem već bio riješen. Sva sreća da nije dobio nikakvu kaznu protekli tjedan!

            Pohitao je ulicama prema gradskome parku. Snijeg mu je škripao pod cipelama i trebalo mu je dulje nego što je očekivao da izađe iz svoje četvrti jer ralica još nije prošla ulicama.
Čuo je oca kako govori da je zimska služba i opet bila iznenađena, ali što se

Vatroslava ticalo, u njegovu ulicu nisu ni morali doći. Jedino je bila šteta što snijega nije bilo preko glave, pa čak ni do pojasa, jer u ponedjeljak ne bi bilo škole.

            Ostali su već čekali na ulazu u park. Nika i Sebastijan svaki su imali po ruksak, ali Morana je u ruci držala samo jednu stvar – sjekiru. Vatroslav je oči podigao prema nebu. Naravno, a što je drugo mogao očekivati?

            „Čudo da nisi ponijela samurajski mač“, dobacio joj je umjesto pozdrava.

            „Nemam ga“, odgovorila je ozbiljnim glasom. To je valjda trebalo značiti da bi ga sigurno ponijela kad bi ga imala.

            „Zar te nitko nije vidio putem?“

            Morana je umjesto odgovora slegnula ramenima. Nika je prekinula raspravu i pozvala ih da je slijede. Nedjeljom je park bio pun šetača, ali ih je toga dana bilo malo. Osim oko nekadašnjeg jezera gdje su se već okupljala djeca sa sanjkama te je odande dopirao vrisak i smijeh. Bilo je malo vjerojatno da će itko obratiti pozornost na njih, osim ako ugledaju Moranu i njenu sjekiru. Nika ju je, međutim uputila da sjekiru sakrije u jaknu te su krenuli u park bez privlačenja suvišne pažnje. Nika pak uopće nije ni imala jaknu, već običnu trenirku, kao da vani ne pada snijeg. Kako li joj nije hladno kad njemu, Vatroslavu, cvokoću zubi?

            Bez problema stigli su do mjesta gdje su se obavljala iskapanja. Snijeg je bio prekrio mjesto ulaza u tajni prolaz, ali se on ipak mogao nazrijeti. Vatroslav je s olakšanjem izdahnuo. Baš bi bilo loše da je prolaz ponovno nestao. Raščistili su snijeg s ulaza te ušli u hodnik.

            „Dobro pogledajmo kamene s lijeve i desne strane“, uputila ih je Nika. „Ostružimo prljavštinu pa ćemo vidjeti ima li kakvih runa kao u Štrigovi.“

            Nika je izvadila četku i bacila se na posao. Vatroslav i Sebastijan uopće se nisu sjetili da bi im mogla zatrebati četka, pa su suprotnu stranu ulaza počeli trljati rukama. Morana je pak izvukla svoju sjekiru iz jakne te je nakon kratkoga razmišljanja počela strugati prljavštinu sa stropnih kamena.

            „Evo!“ pobjedonosno je povikala Nika. „Gledajte! Rune!“

            Doista, Nikina četka otkrila je da su na lijevoj strani ulaza bile ugravirane tri rune, potpuno jednake onima u Štrigovi. Sebastijan je zgrabio Nikinu četku te snažno počeo trljati kamen koji se nalazio na suprotnoj strani, a Morana je u međuvremenu odustala od stropa pa sjekirom počela strugati po podu. Već nakon nekoliko sekundi i Sebastijan je, četkajući i uklanjajući možda i stoljetnu prljavštinu, otkrio tri glagoljska slova, također jednaka onima koje su otkrili na izletu.

            Međutim, i Moranino struganje dalo je rezultata jer su se na jednom od podnih kamena, točno na sredini ulaza ukazala tri neobična znaka. Morana je Vatroslava cimnula za rukav (kao i obično) i pokazala na pod.

            „Auuuu!“ glasno će i uzbuđeno Sebastijan. „Još tri rune!“

            „Pogledaj malo bolje“, odvrati Nika. „Na što te podsjećaju ti znakovi?“

            Vatroslav je približio nos podu. Takve je znakove već negdje vidio. Samo gdje? I Sebastijan je razmišljao i češkao se po kosi, a Morana je samo promatrala čas jednoga čas drugoga.

            „Bože dragi!“ poviče Nika. „Jeste li kad bili na matematici?“

            Vatroslavu se upalila lampica u glavi. Pa naravno, neka od tih slova rabili su na geometriji. Prvi znak očigledno je bio gama, ali ostala su mu dva bila nepoznata:

            „Gama, psi i omega“, rekla je Nika. „Grčka slova.“

            „Ludnica!“ oduševljeno će Sebastijan. „Znači, imamo vikinške rune, grčki alfabet i glagoljicu.“ Podigao je pogled prema stropu. „Ako su znakovi s lijeve i desne strane, onda se možda nalaze i s donje i gornje strane“

            Zgrabio je Moraninu sjekiru te počeo žestoko strugati po kamenu koji se nalazio točno nasuprot kamenu sa znakovima na podu.

            „Lakše malo“, upozori ga Vatroslav. „Sastrugat ćeš znakove ako ih ima.“

            Nakon što je uklonio najdeblju naslagu prljavštine, Sebastijan je uzeo četku te dovršio čišćenje kamena. Doista, i na gornjoj strani nazirala su se tri znaka:

            „A što je to, Nika?“ upitao je Sebastijan.

            „Nemam pojma“, odgovorila je Nika nakon nekoliko sekundi. „Takvo što još nisam vidjela.“

            Nova tri znaka koja su se pojavila nisu sličila ni na kakvo pismo i ni na kakve matematike simbole koje je četvorka ikada vidjela. Nika je izvadila mobitel i fotografirala sve natpise, a zatim provjerila u albumu vide li se još uvijek. Znakovi su sada ostali na fotografijama.

            „Valjda sam nešto pogrešno napravila kad sam snimila onu fotografiju u muzeju“, zamišljeno će Nika. „Vidiš, Sebastijane, svi se znakovi vide.“

            „Hm, možda nestanu ako su svi zajedno na hrpi, a ako su odvojeni, onda ne“, nije odustajao Sebastijan.

            „Sad nekako moramo probiti zid“, podsjetio je Vatroslav ostale i počeo vaditi stvari iz ruksaka. Najprije je izvadio jedan sendvič jer se nalazio na vrhu ruksaka, pa je Nika već pomislila da će opet jesti, ali nakon toga izvadio je odvijač, stari kuhinjski nož i, napokon, čekić. Sebastijan je iz svoga ruksaka izvadio akumulatorsku bušilicu i nekakvu staru željeznu šipku, a Nika sjekiricu, još jedan čekić te na kraju pajser. Sav su alat složili na pod i zatim počeli razmišljati što bi od toga svega bilo najpogodnije za rušenje zidova. Nisu ni primijetili da je Morana otišla do kraja prolaza i tamo ostala stajati, okrenuta prema zidu. Sebastijan je isprobavao svoju bušilicu i zujao njome, a Vatroslav je, iako oduševljen alatom koji u ruci još nikada nije imao, ipak zaključio da bi Moranina sjekira imala najviše šansi u borbi s kamenim zidom. Tek su se tada okrenuli prema njoj.

            „Morana, što to gledaš?“ upitao je Vatroslav, ali nije bilo odgovora.

            Trojka je polako prišla Morani, koja je, tek nakon što su se ostali okupili, pokazala prstom na jedan kamen. Nika je izvadila baterijsku svjetiljku i mlaz svjetla usmjerila prema zidu, a zatim su isto učinili i Vatroslav i Sebastijan. U prvi mah činilo se da je zid potpuno prazan, baš kao i kad su ga prvi put vidjeli, no kad je Vatroslav Svoju pozornost usmjerio to no prema onome kamenu na koji je pokazivala Morana, činilo mu se da vidi lagano titranje, kao da dio kamena nije bio čvrst i stabilan, već je drhtao.

            „Vidite li vi ovo?“ upitao je bez daha.

            „Da”, odgovorili su u jedan glas Nika i Sebastijan.

            Još su više približili svjetiljke i pod trima mlazovima jaka svjetla kao da se titranje počelo smirivati, a malo po malo počela su se nazirati neka slova. Nakon još nekoliko sekundi i nakon što se četvorka toliko približila zidu da su ga gotovo nosovima dodirivali, pred očima im se pojavio urezani natpis od četiriju znakova:

            „Ideš!“ uzviknuo je Sebastijan. „Znao sam! Cijelo sam vam vrijeme govorio!“

            Vatroslav je potpuno zanijemio od uzbuđenja. Svojim očima vidio je kako se na praznome kamenu pojavljuju ugravirani znakovi. Na trenutak je pomislio da sanja te se snažno uštipnuo ne bi li se probudio. Ne, ovo nije bio san. Što ako je iznenada poludio? Kako je ono Nika rekla? Masovne halucinacije ili tako nešto. Možda iz ovih zidova izlaze nekakvi plinovi. Možda su se svi zajedno otrovali.

            Nika se već snašla, pa je izvadila mobitel, snimila znakove i zatim krenula guglati znakove.

            „Zadnji je znak delta, grčki“, govorila je dok je listala internetske stranice. „Delta, delta… Pa da, slovo delta ujedno označava i brojku.“ Zastala je i značajno ih pogledala. „Ajde pogodite koju brojku.“

            Vatroslav se zamislio i prisjetio se matematike. „Pa logično bi bilo, ako idu po redu, alfa, beta, gama, delta.. To bi bila brojka četiri.“

            „Točno“, rekla je Nika s osmijehom. „A prvo je slovo glagoljica. I u glagoljici nije bilo posebnih znakova za brojke. Što mislite, o kojoj se brojci radi?“

            „Jedan?“ upitao je Sebastijan.

            „Zašto jedan?“ začudila se Nika.

            „Jer je na prvom mjestu. A delta je na zadnjem.“

            „Nije točno.“

            Vatroslavu se upalila lampica u glavi. „Četiri?“ upitao je.

            „Upravo tako“, potvrdila je Nika. „A drugi je znak vikinška runa. Koju li brojku označava?“

            „Četiri?“ upitao je Sebastijan.

            Nika je kimnula. „Sad još samo da pronađem iz kojega je jezika ovaj treći znak.“

            „Svi znakovi označavaju brojku četiri?“ upitao je Vatroslav. „Imamo četiri znaka i svaki označava brojku četiri? Pa nas je četvero!“

            „Da. Pravi misterij, nije li?“ odvratila je Nika ozarena lica.

            „Nije to nikakav misterij“ dodao je Sebastijan pobjedonosno. „To je magija, baš kao što sam govorio od prvoga dana. Sigurno je cijeli Stari grad začaran!“

            „To je nemoguće. Magija ne postoji“, rekla je Nika, a s lica joj je nestao smiješak.             „Ma nemoj. Onda su ta slova okolo ostavljali izvanzemaljci. Nisu imali pametnijega posla nego da po Međimurju ostavljaju natpise na starim jezicima.“


[1] Vatroslav e un nume care provine din combinația a două cuvinte vatra = foc și slava = slavă.

[2] Morana – zeița slavă a iernii și a morții.

Articole similare

Începe să tastezi termenul de căutare mai sus și apasă Enter pentru a căuta. Apasă ESC pentru a anula.